marți, 10 ianuarie 2012

Carnaciori in foietaj

Tot pt ziua lui Stefan am pregatit mai multe aperitive printre care si acesti carnaciori in foietaj, pe care inca n-am apucat sa-i postez. In poza sunt alaturi de Muffins aperitiv si chiftelute la cuptor (simple si cu susan) idee preluata de la Bianca.

Nici nu e nevoie de prezentare, am folosit doar:
un aluat de foietaj
carnaciori subtiri


Foarte simplu de facut si foarte apreciati!

joi, 5 ianuarie 2012

Tort Stefan4

Astazi puiul meu implineste 4 anisori, asa ca il sarbatorim cu un tortulet.
La multi ani Puiut drag, sa cresti mare si sanatos!

Contine blat negresa, bine insiropat cu lapte si nesquik, mousse de ciocolata alba si crema de iaurt cu fructe de padure. Decorat cu frisca si pasta de zahar.
Sectiune:

marți, 3 ianuarie 2012

Muffins aperitiv

Pe masa de revelion am avut si aceste aperitive, foarte usor de facut si foarte gustoase.
Am folosit:
4 oua
200g iaurt
200g faina
1 lingurita praf de copt
300g ciuperci
1 ardei
1 ceapa mica
2-3 linguri ulei
200g mezeluri (sunca)
100g cascaval
sare, piper

Am inceput cu ciupercile, pe care le-am tocat si le-am dinstuit in putin ulei, impreuna cu ceapa si ardeiul taiate marunt. Am lasat la racit.
Am batut ouale intregi, am adaugat iaurtul, apoi faina cernuta impreuna cu praful de copt. Apoi ciupercile, sunca taiata si cascavalul cubulete. Am amestecat bine, am potrivit de sare si piper.

Am pus in tava de muffins (unsa cu putin ulei) cate 2 linguri din compozitie si am dat la foc potrivit pt 30 minute...

...pana s-au rumenit usor.